Jak vybrat dětskou obuv?

Miminko vám vyrostlo z capáček a vy už už hledáte první botičky na ven, přezůvky do školky nebo tenisky na tříkolku? Nejdříve si odpovězte na otázku, kam bude vaše dítě botky nosit nejčastěji. A pokud si hned od začátku promyslíte 3 základní parametry, máte už vyhráno.

Při výběru se zaměřte na roční období, ve kterém bude dítě botičky nosit

Už tam budem? V kvalitních teniskách nebude vašemu dítěti připadat žádný výlet dost dlouhý

A je to tu. Konečně vyrážíte na výlet, ale malého neposedu spíše zajímá, kdy už bude oběd a jak je to ještě daleko. Netvrdíme, že pořízením kvalitní obuvi tyto starosti odpadnou, jen se už dítě nebude moci vymlouvat na to, že ho bolí nohy. Výletové boty naleznete v turistické obuvi mezi trekovými botami, pohorkami a pevnými sandálami. U sportovních bot na ven sledujte hlavně prodyšnost, voděodolnost a tlumení nárazů. Dítěti se ideálně nebude zapařovat noha ani při strmých výšlapech do kopce, podrážky nebudou podkluzovat a v horách neucítí každý kamínek.

Chci vědět více
  • Prodyšnost – aby se dítěti nepotila v botě noha, vybírejte prodyšné stélky jako kůže a textil. Ty zároveň přispějí k ochraně před dermatologickými problémy.
  • Voděodolnost – bota nemusí být 100% voděodolná, stačí, když ji chrání funkční membrána. Ta nejenže nepropustí vlhkost dovnitř boty, ale dokonce ji odvádí z obuvi ven. Oceňovaná membrána GORE-TEX je skvělým příkladem funkční odolné vrstvy s dlouhou životností a špičkovou nepromokavostí.
  • Tlumení – dětská chodidla jsou náchylná na otřesy, těm částečně zabrání kvalitní stélky a podešve. Například EVA materiál (Ethylenvinylacetát) se vyznačuje skvělými tlumícími vlastnostmi a příjemnou měkkostí.
  • Podrážka – u dětských bot by měla být velmi ohebná a zároveň rovná. Tuhá a příliš pevná podrážka zvyšuje únavu. Výborné tlumení a přilnavost i na mokrém povrchu zajistí registrovaná značka Vibram.
  • Opatek – zpevněný díl na patě slouží k perfektní fixaci nohy. Zabraňuje bočním pohybům chodidla.

Přezůvky, do kterých dítě jen tak vklouzne

Vypravujete dítě poprvé do školky, nebo už máte školou povinného prvňáčka? Nezapomeňte ve víru zařizování pořídit bačkůrky nebo pantoflíčky na přezutí. I u takových lehkých botiček je kvalita důležitá. Vaše dítě v nich bude celý den, proto potřebuje pevnou oporu i pohodlí.

Chci vědět více
  • Špička – vybírejte zásadně boty s prostornou kulatou špičkou. Jedině ta poskytne prstům dostatek místa.
  • Zapínání – ideálně samonazouvací na gumu nebo suché zipy, aktivnějším dětem by pantofle mohly klouzat, proto dejte přednost botám s možností upevnění. Takové provedení předchází vzniku kladívkových prstů a zkráceným svalům chodidla.
Přezůvky by měly být prodyšné a snadno obouvatelné

Hlavně, aby nedělaly v tělocvičně šmouhy

Možná patříte mezi šťastlivce, jejichž dítě nikdy nepřineslo poznámku, že jeho pryžové podrážky tenisek dělají šmouhy na podlaze. To je však pouze špička ledovce toho, co by sportovní obuv do tělocvičen a hal měla splňovat. Pokud se nespokojíte s levnou obuví z druhé ruky a není vám lhostejný správný vývoj dětského chodidla, zaměřte se na odolnou a dostatečně ohebnou podrážku a tlumení nárazů.

Chci vědět více
  • Podrážka – u podrážky vás zajímá kromě ohebnosti a dostatečné odolnosti také to, jestli dělá šmouhy. O tom většinou informují výrobci v popisu produktu nebo označením non-marking.
  • Podšívka – v místech, kde se chodidlo nejvíc potí, může být bota ošetřena antibakteriální hydrofobní vrstvou. Ta zvyšuje zdravé prostředí v botě.
  • Ochrana prstů – některé špičky mohou být tvrdší, vyrobené z kůže. Takové se skvělé hodí na futsal. Na skákavé sporty jako volejbal děti spíše ocení pružnost a lehkost. Tu mohou stejně dobře zajistit syntetické svrchní materiály.
  • Tlumení – šetří každý krok vašeho dítěte.

Jak z malého raubíře udělat elegána? Pořiďte mu první hodobóžové boty

Chystáte se vyrazit za kulturou? Podle formálnosti akce možná usoudíte, že by si malý neposeda zasloužil reprezentativnější obuv. K obleku chlapečkovi pořiďte stylové mokasíny, elegantní polobotky nebo lehké espadrilky. Holčičku možná do slušivých balerínek nebudete muset tolik přemlouvat, zato se připravte na dlouhé vybírání, kdy platí, že nic není příliš třpytivé. Výběr společenské obuvi dále ovlivní roční období, kdy v zimě malé slečny raději vklouznou do kozaček s kožíškem.

Chci vědět více
  • Podpatky – nenechte se unést elegancí malých klínků a podpatků. U dětské obuvi by měl být podpatek minimální. Dítě musí být schopné udržet stabilitu.
  • Lepená společenská obuv – hrozí promočení v sychravém počasí.

Správňácká obuv na domácí lumpačení a objevování okolí

Dětem můžete dokola vysvětlovat, aby neběhaly všude bosy, stejně je před pobíháním po zahradě nezastaví ani ty nejpohodlnější boty. Klíčem k úspěchu bude co nejjednodušší nazouvání. K bazénu to budou lehoučké žabky, do deště a nejhlubších kaluží nesmrtelné holínky. Na přezutí doma dětem připravte pohodlné bačkorky nebo pantofle. Chození naboso je sice pro vývoj dětské nožky příznivé, ale pevný povrch vaší předsíně a dlaždičky v kuchyni budou pro bosé pobíhání příliš tvrdé.

Chci vědět více
  • Nepromokavost – u holínek se nepromokavost neřeší membránami, ale gumovým materiálem z PVC
  • Podrážka – boty naven by měly mít neklouzavou podrážku s výrazným vzorkem, se kterou můžete děti vyslat i na kluzké a mokré povrchy.
  • Podšívka – dejte přednost holínkám s podšívkou. Dítěti se noha nepotí, a horní lem ho neřeže do lýtka. Některé holínky pořídíte s hřejivou vyjímatelnou podšívkou a nastavitelnou šňůrkou.
Při výběru sandálek nezapomeňte na zohlednění terénu

Velikost

Máte vítr z nakupování bot na dálku? S naším podrobným návodem můžete své obavy hodit za hlavu. K tomu, abyste bezchybně zjistili velikost chodidla vašeho dítěte, budete potřebovat jen pár pomůcek:

  • Papír
  • Pravítko
  • Izolepu
  • Krabici
  • Psací potřeby

Měření chodidla

Papír přilepte na zem izolepou tak, aby ho dítě nechtěně nestrhlo. Krabici nebo karton přilepte na kraj papíru. Poté umístěte dítěti nožku na papír tak, aby se patou dotýkala krabice. Tužkou vyznačte, kde končí nejdelší prst, a nejširší část chodidla. Nakonec přijde řada na měření. Pravítko přiložte na papír a změřte délku i šířku obkresleného chodidla. Délku následně převeďte podle hodnot konkrétní velikostní tabulky, níže naleznete orientační převody.

Převodní tabulka
Velikost EU Délka chodidla v mm Velikost UK Velikost US
16 100 1 2,5
17 105 1,5 3
18 110 2 3,5
19 120 3 4,5
20 125 4 5,5
21 135 5 6,5
22 140 5,5 7
23 145 6 7,5
24 150 7 8,5
25 160 8 9,5
26 165 8,5 10
27 170 9 10,5
28 175 10 11,5
29 180 10,5 12
30 190 11,5 13
31 195 12 13,5
32 200 13 1,5
33 205 1 2,5
34 215 2 3,5
35 220 3 4,5
  • Udávané hodnoty se mohou lišit napříč značkami.

Nadměrek

Výsledné hodnoty nejsou finální. K oběma rozměrům připočtěte tzv. nadměrek, tedy prostor před prsty a po stranách. K délce připočtěte 0,7–1,2 cm, k šířce přidejte 0,2–0,5 cm na každou stranu. Pokud vybíráte sněhule a jiné zimní boty, počítejte s větší vůlí na tlusté ponožky.

Tvar

Nožičky dětí jsou roztomile baculaté a měkoučké. Právě baculatost chodidel dětem zůstává zhruba do 4 let, proto do té doby nemusíte příliš řešit funkčnost a technologie. Spíše se zaměřte na tvar. Obouvejte svému dítěti vždy takový model, který nejlépe odpovídá plánované aktivitě. Na túry volte plnou špičku, do které dítěti nebudou zapadávat kamínky, naopak na přezůvkových botkách je otevřená špička vítaná. Dítěti se nepotí nohy a chodidlo krásně dýchá. V každém případě se vyvarujte zúžené špičce. Vnitřní hrana boty by měla být co nejrovnější, aby byl palec v co nejpřirozenější poloze.

Výšku obuvi kontrolujte hlavně u holínek a kozaček

Pokukujete po zajímavých barefoot botičkách? Taková obuv evokuje chůzi naboso. Vaše dítě ji ocení na měkkém povrchu. Pro pohyb na asfaltu raději volte boty s pevnou podporou a stélkou.

Materiál

Nezáleží, z jakého materiálu jsou boty vyrobené, hlavně že se přizpůsobí tvaru nohy. I podle této poučky můžete vybírat ideální boty pro vaše dítě. Z tohoto pohledu nejlépe vychází přírodní materiál z kůže a textilu. Syntetické materiály jako poromery, koženky a plasty by měly být součástí pouze účelové obuvi ve vlhkých a chladných podmínkách.

  • Kůže: perfektní volba na téměř jakoukoliv dětskou obuv. Dítěti budou kožené botky dobře absorbovat pot, zpříjemňovat chůzi měkkým nášlapem, a navíc budou nevídaně odolné.
  • Textil a semiš: kombinace koženého semiše a příjemného textilu se často používá pro trekové sandály. Takové boty jsou tak akorát prodyšné a pevné.
  • Umělá kůže: co do odolnosti na tom může být podobně jako kožené boty. Oproti nim se však tolik nepřizpůsobí chodidlu, což byste měli u dětských bot vyžadovat na prvním místě.
  • Syntetika: funkční membrány a povrchové úpravy najdete u sportovních bot do náročnějších podmínek. Vždy u takových modelů hledejte vyhovující vnitřní materiál.
Údržba obuvi
  • Koženkový materiál – se udržuje snadno, postačí trocha vody, mýdlo a kartáčkem jemně smýt nečistoty.
  • Textilní obuv – pokud výrobce neuvádí jinak, lze prát bez problému v pračce. Vždy si ale ověřte, zda tím nenarušíte funkčnost v případě sportovních membrán a jiných vychytávek.
  • Kožená obuv – při větším znečištění lze velké nánosy vyčistit mýdlem a speciálním kartáčem, po usušení boty vyleštěte voskem, nechte proschnout a opět doleštěte už za použití hadříku. Na závěr na boty použijte ochranný sprej. Veškeré doplňky k čištění naleznete v kategorii údržba a čištění obuvi.
  • Semišová obuv – při čištění dbejte na správné vysušení. Po omytí nečistot použijte například utěrku nebo papírové ubrousky k vysušení. Poté naneste ochranný sprej na semiš a nechte oschnout. Nakonec stačí uhladit jemným kartáčkem.